Peyronie Hastalığında Şok Dalga Tedavisi

Penisin etrafını saran ve ‘Tunika albuginea’ olarak adlandırılan koruyucu kılıfın, kollajen içeriğinde oluşan değişikliklere bağlı olarak gelişen bir hastalıktır. Kollajen içeriğinde oluşan değişikliğin sonucunda: Bölgesel fibrotik (kalın ve sert) plak oluşumu ve buna bağlı olarak peniste ereksiyon sırasında ağrı, kısalma ve eğrilik gelişmektedir.
Peyronie hastalığı olan erkeklerin % 20-40’ında erektil disfonksiyona da (peniste sertleşme sorunu) rastlanmaktadır. Peyronie hastalığı genellikle 40 ile 70 yaş arasındaki erkeklerde görülmekle birlikte, nadiren daha genç yaşta hastalarda da rastlanmaktadır. Görülme oranı %0.4–9 dur ve diyabetli ve erektil disfonksiyonlu hastalarda bu oran daha fazladır
Bu hastalarda penil ağrı, penis eğriliği ve yaşam kalitesini ve cinsel tatmini bozan sertleşme sorunu gibi şikayetler görülebilir.
Peyronie hastalığının nedeni tam olarak bilinmemektedir.
Peyroni hastalığının tedavisinde ağızdan alınan ilaçlar sık olarak kullanılmaktadır. Penil plak üzerine jel şeklinde veya içine bazı ilaçların injeksiyonu yarar sağlayabilmektedir.
Yakın zamanlarda bu amaçla radyasyon, ultrason, lazer ve ESWT (şok dalgaları) gibi enerji transferinin kullanılabileceği yöntemler kullanılmaktadır.
Ekstrakorporeal şok dalga tedavisi (Extracorporeal shock wave therapy-ESWT), vücut dışından gönderilen şok dalgalarının vücuda uygulamasını içeren bir tedavi yöntemidir. . ESWT’nin Peyronie hastalığında etki mekanizması tam olarak bilinmemekle birlikte plağa doğrudan hasar oluşturabilir ve/veya yeni damarlanmaya yol açabilir. Hastaya zarar vermeyen iyi tolere edilebilen bir yöntemdir. Tedavi sonrası eğrilikte ve cinsel fonksiyonda düzelme ve ağrıda azalma meydana gelmektedir. Genelde haftada bir 4-6 seans 2000-3000 atım olarak uygulanmaktadır. Ağrı üzerine daha etkilidir.
Hem Avrupa Üroloji Derneği hem de Amerika Üroloji Derneği kılavuzunda peyronie hastalarında ESWT’nin plak boyutu ve eğrilik iyileştirilmesi için değil ağrının azaltılması için kullanılabileceğini tavsiye etmektedir.
WeCreativez WhatsApp Support
Sormak istediğiniz her konuda bize danışabilirsiniz...Asistan Yavuz Savaş
👋 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim ? Asistan Yavuz Savaş
Call Now Button