HİDROSEL

Hidrosel, testisleri çevreleyen ince zarlar içinde sıvı toplandığında testis torbasında (skrotumda) oluşan bir şişlik türüdür. Normalde testis ile bu zarlar arasında, testisin kayganlığını sağlamak için 0,5 -1 ml. sıvı bulunurken hidroselde bu sıvı miktarı 100–200 ml. hatta bazen çok daha fazla hacimlere ulaşabilir (Şekil 1).

Şekil 1 : Testisin çevresinde fazla miktarda sıvı birikmesi.

Hidrosel yenidoğanlarda sık görülür ve genellikle 1 yaşına kadar tedavi gerektirmeden kaybolur. Çocuklar ve yetişkin erkekler, skrotum içindeki iltihaplanma veya yaralanma nedeniyle bir hidrosel geliştirebilir.

HİDROSEL BELİRTİLERİ

Genellikle, bir hidroselin tek belirtisi, bir veya iki testisin ağrısız olarak şişmesidir. Hidroselli yetişkin erkekler şişmiş bir skrotumun ağırlığından rahatsızlık duyabilir. Ağrı genellikle iltihaplanmanın büyüklüğü ile artar.

HİDROSEL NEDENLERİ

Doğumsal hidrosel :
Doğumdan önce bir hidrosel gelişebilir. Normalde, testisler gelişmekte olan bebeğin karın boşluğundan skrotuma doğru iner. Gelişme sırasında, her bir testis, çevresinde sıvı içeren doğal olarak oluşan bir keseye sahiptir. Normalde, bu kese kendini kapatır ve vücut bebeğin ilk yılında içerideki sıvıyı emer. Ancak bu hidroselli bebeklerde olmaz.
Keseciğin kapanmaması durumunda karın içi sıvısı bu açıklıktan içeri girer ve testis etrafında birikmeye başlar. Sıvının birikmesiyle birlikte meydana gelen şişlik hidroseli işaret eder. Ancak açıklığın büyük olması durumunda karın içi organlar buradan sarkarak fıtık oluşturur. Yenidoğan erkeklerin yaklaşık %6’sında doğumsal hidrosele rastlanılır. Hidrosel kendi başına kaybolmazsa veya çok büyürse, bir ürolog tarafından ameliyat edilmesi gerekebilir.
Hidrosel  ve genellikle eşlik eden kasık fıtığı doğumdan itibaren herhangi bir yaşta ortaya çıkan, çoğu kez ağlama, öksürme, ıkınmayla belirginleşen ve kendiliğinden veya üzerine bastırılınca kaybolan şişlik ile kendini gösterir. Kasığında/torbasında şişlik olduğu gözlemi ile getirilen çocuklarda şişliğin ilk muayenede görülmemesi sık karşılaşılan bir durumdur ve bu tip olgularda ıkınma, balon şişirtme, ayakta gözlemek ya da karın alt kısmına baskı uygulayacak şekilde elle sıvazlanarak şişliğin belirmesi sağlanabilir. Hekimin ellerinin veya muayene odasının soğuk olması da özellikle küçük hidrosel ve fıtıkların saptanabilmesini zorlaştıracağından muayenede uygun ortam ve yaklaşım önemlidir.
Erişkin hidrosel :
Genellikle 40 yaş üzerindeki bireylerde skrotumda yaralanma veya yanma sonucu bir hidrosel gelişebilir. İltihaplanma, testis içindeki veya her testisin (epididimit) arkasındaki küçük, kıvrılmış tüpteki bir enfeksiyondan kaynaklanabilir. Ayrıca böbrek nakli olan kişilerin yaklaşık %70’inde tek taraflı hidrosel görülebilir. Yetişkinlerde hidroseller tipik olarak altı ay içinde kaybolur. Bir hidrosel genellikle sadece rahatsızlığa neden olursa veya fıtıklara yol açabilecek bir bağlantılı hidrosel olması durumunda ameliyata ihtiyaç duyar.

HİDROSEL TEDAVİSİ

Cerrahi :
Bir hidroselin çıkarılması ameliyatı anestezi altında yapılır. Çoğu durumda, ameliyattan birkaç saat sonra eve gidebilirsiniz. Karın veya skrotumda (hidroselin konumuna bağlı olarak) küçük bir kesi yapılır ve hidrosel cerrahi olarak çıkarılır. Cerrahınız büyük olasılıkla insizyon bölgesine pansuman uygulayacaktır. Konuma ve boyuta bağlı olarak, birkaç gün boyunca bir drenaj borusuna ihtiyacınız olabilir.
İğne aspirasyonu :
Hidrosel tedavi etmek için bir başka seçenek de uzun bir iğneyle boşaltılmasıdır. İğne, sıvıyı çıkarmak için kesenin içine sokulur. Bazı durumlarda, kesenin tekrar dolmasını önlemek için bir ilaç enjekte edilebilir. İğne aspirasyonu genellikle ameliyatı istemeyen, ameliyat sırasında komplikasyon riski yüksek olan erkeklerde yapılır. İğne aspirasyonunun en sık görülen yan etkileri, skrotumunuzda geçici ağrı ve enfeksiyon riskidir.
WeCreativez WhatsApp Support
Sormak istediğiniz her konuda bize danışabilirsiniz...Asistan Yavuz Savaş
👋 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim ? Asistan Yavuz Savaş
Call Now Button